Rozpoczynamy 3-letni projekt z Karkonoskim Parkiem Narodowym „Serce dla przyrody” 2024-2027
Kontynuujemy, rozpoczętą w 2023 roku, współpracę z Karkonoskim Parkiem Narodowym (KPN), który od 1959 roku działa na rzecz zachowania różnorodności…
Współpracę z Karkonoskim Parkiem Narodowym (KPN), od ponad 60-ciu lat działającym na rzecz zachowania różnorodności biologicznej oraz ochrony przyrody na terenie najwyższego pasma Sudetów – Karkonoszy, rozpoczęliśmy w 2023 roku. W ramach pierwszego projektu zostało przeprowadzone 57 warsztatów edukacyjnych – stacjonarnych i terenowych, w których udział wzięło 1131 uczniów i uczennic szkół podstawowych w tym regionie. Tematy zajęć były różnorodne: warsztaty „Drugie życie drzewa” zapoznawały uczestników ze specyfiką karkonoskich lasów, zarówno pod kątem występujących w nich drzew, jak i zwierząt je zasiedlających; warsztaty „Superfoods dla trzmieli” dotyczyły ochrony dzikich zapylaczy oraz ich roślin żywicielskich; warsztaty „Zielona energia parku” zapoznawały z pojęciami nieodnawialnych i odnawialnych źródeł energii; zajęcia „Poszukiwacze skarbów” zaznajamiały uczestników z budową geologiczną Karkonoszy i z powiązaniami przyrody nieożywionej z ekosystemem.
Warsztaty prowadzono na terenie trzech ośrodków edukacyjnych: Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego KPN „Pałac Sobieszów” w Jeleniej Górze, Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie oraz Centrum Edukacyjnego „Domek Laboranta” w Karpaczu. Aby poszerzyć zasięg oddziaływania projektu i umożliwić dojazd do miejsc realizacji warsztatów, dla szkół zgłaszających taką potrzebę, został zorganizowany transport autokarowy, sfinansowany z darowizny FDJ.
Współpraca z Karkonoskim Parkiem Narodowym jest kontynuowana w ramach projektu trzyletniego „Serce dla przyrody 2024-2027”, obejmującego 4 cykle działań edukacyjnych – stacjonarnych i terenowych, warsztatów, nasadzeń (łąka kwietna), prezentacji oraz wycieczek edukacyjnych dla uczniów klas I-VIII szkół podstawowych głównie z powiatu karkonoskiego oraz dla rodzin mieszkających w okolicy Parku. Warsztaty prowadzone będą na terenie tych samych ośrodków edukacyjnych: w Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Łącznie w ramach całego projektu zaplanowano przeprowadzenie ponad 130 różnorodnych zajęć (warsztatów), w których weźmie udział ponad 2500 osób.
W ramach pierwszego okresu trwania projektu, od 1 lipca do listopada 2024 roku, przeprowadzono ponad 40 godzin różnorodnych zajęć warsztatowych dla ponad 500 uczestników. Zorganizowano: 9 trzygodzinnych warsztatów przyrodniczych dla dzieci i rodzin „Wakacje w Klimatycznych Karkonoszach”, w których wzięło udział w sumie 213 osób; a także 4 trzygodzinne stacjonarno-terenowe warsztaty dla dzieci i młodzieży „Karkonosze w powiększeniu” (195 uczestników) i 2 warsztaty edukacyjne „Ptasie radio” (25 uczestników); ponadto czterogodzinne zajęcia botaniczne dla dzieci „W ogrodzie Ducha Gór” (20 uczestników) i 3 warsztaty terenowe „Śmieci skrzydeł nie mają” (60 osób). FDJ sfinansowała koszty zakupu materiałów do prowadzenia ww. zajęć (lornetki, mikroskopy, kije do nordic walking, materiały plastyczne, makiety, modele itp.) oraz koszty 3 dojazdów autokarowych do Centrów Edukacyjnych KPN dla szkół, które zgłosiły taką potrzebę.
Mamy nadzieje, że przeprowadzone warsztaty pomogły uczestnikom docenić piękno i wagę karkonoskiej przyrody oraz wzmocniły poczucie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego i zachęciły do działań na rzecz jego ochrony.
Edukacja ekologiczna dla uczniów szkól podstawowych oraz rodzin z regionu Karkonoskiego Parku Narodowego.
Od kwietnia 2023 roku do czerwca 2027 roku.
Uczniowie szkół podstawowych i rodziny z terenu powiatu karkonoskiego oraz miasta Jelenia Góra (1131 uczestników w 2023 roku i około 2500 uczestników w 2024 roku).
Od lipca 2024 roku do czerwca 2027 roku – 211 100 PLN
Od kwietnia do października 2023 roku – 30 379,87 PLN
Łącznie w latach 2023-2027 – 241 479,87 PLN